...........................................

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską.  Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: [email protected]

 
.................
ZDROWO I STYLOWO - Bożena Szara
 

CZARNA PORZECZKA - HIT DIETETYKI

Kwaśna i wyrazista w smaku czarna porzeczka zaliczana jest do grona najwartościowszych owoców. Choć mała i niepozorna, jest jednym z naturalnych źródeł witamin ważnych dla organizmu. Smrodynki (tak nazywano porzeczki na Kresach Wschodnich) są jednymi z bogatszych w witaminę C owoców, bo w 100 g znajduje się jej aż 181 mg, a to aż 4 razy więcej niż w pomarańczach. Pod względem zawartości tej witaminy czarne porzeczki ustępują tylko owocom róży (500 mg w 100 g). Garść smrodynek (100 g.) pokrywa dokładnie 258% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Owoce te dzięki bogactwu witamin i właściwości zdrowotnych powinny znaleźć się więc na liście dziesięciu najzdrowszych owoców świata. Nie ma ich jednak w rankingach sporządzanych przez amerykańskich naukowców. Dlaczego? Mam na ten temat swoją teorię. Czarna porzeczka jest nieznana w Ameryce Północnej i Południowej. Ot i cała tajemnica. Jeśli komuś uda się spotkać czarną porzeczkę na rynkach owocowo – warzywnych w Kanadzie czy w Stanach Zjednoczonych to cena jest bardzo wysoka. 

Rośnie dziko w całej Europie i w Azji Środkowej, a Polska bryluje wśród producentów tej rośliny. Przeczytałam nie tak dawno, że w ciągu kilku lat możemy jednak stracić światowy prymat w produkcji porzeczki przemysłowej, a powodem są niskie ceny skupu owoców oferowane przez przetwórnie i brak długoterminowych kontraktów. Poruszając ten temat, wchodzę na teren polityki, a tego chcę uniknąć, zatem wracam do pochwał i peanów na cześć hitu dietetyki. 

Czarna porzeczka jest uznawana za roślinę leczniczą. Zapobiega depresji, sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, bardziej sprawni intelektualnie, pomaga w walce z chorobą Alzheimera. Sok z czarnych porzeczek wspomaga leczenie migreny, problemów żołądkowo-jelitowych czy ogólnego wyczerpania organizmu. Także znajdujące się w skórce czarnych porzeczek antocyjany to substancje antybakteryjne, które skutecznie zwalczają bakterie e.coli - przyczyny problemów żołądkowych. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie czarnych porzeczek pomocniczo przy niedokrwistości, przyzębicy, skazie krwotocznej, zaćmie i złej krzepliwość krwi.

Czarne porzeczki są bogate w mikroelementy takie jak: potas (322 mg), fosfor (59 mg), wapń (55mg), magnez (24 mg). Ponadto są bogatym źródłem antyoksydantów. W owocach czarnej porzeczki występuje spora grupa  flawonoidów, które hamują powstawanie w organizmie toksycznych związków prowadzących do chorób nowotworowych oraz spowalniają proces starzenia. Ponadto obniżają one poziom cholesterolu we krwi, poziom cukru we krwi, hamują rozwój miażdżycy naczyń i stabilizują ciśnienie tętnicze. Flawonoidy działają także oczyszczająco, ponieważ mają zdolność tworzenia kompleksów z metalami ciężkimi (kadmem i ołowiem) i w ten sposób ułatwiają usuwanie tych szkodliwych dla organizmu pierwiastków.

W tradycyjnej medycynie ludowej owoce stosowane są przy infekcjach górnych dróg oddechowych,  przy anginie, jak również artretyzmie czy reumatyzmie. Okłady z liści czarnej porzeczki stosuje się na krwawiące i trudno gojące się rany. Są także naturalnym lekarstwem na ukąszenia owadów, np. komarów. Wystarczy zgnieść liście czarnej porzeczki i pocierać miejsce ukąszenia. Liście czarnej porzeczki zawierają bowiem fitoncydy, które wykazują działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze, a także garbniki, które działają przeciwzapalnie i ściągająco na skórę. Ponadto w liściach tych owoców można znaleźć flawonoidy, nieznaczne ilości olejku eterycznego, kwasy organiczne oraz witaminę C, które także przyśpieszają proces gojenia się niewielkich ran na skórze. 

Czarna porzeczka stanowi nieskończone źródło inspiracji dla każdego wielbiciela gotowania. Można ją wykorzystywać zarówno na słodko jak i wytrawnie. Dobrze komponuje się z mięsami, serami, a nawet niektórymi warzywami. Dodatkowym jej atutem jest to, że spożywana razem z mięsem, zwiększa wchłanianie do organizmu żelaza w nim zawartego. Czarna porzeczka doskonale sprawdza się w najróżniejszych wypiekach - jako składnik ciasta kruchego, nadzienie w cieście francuskim czy dodatek do deserów na zimno. Z tych smakowitych owoców przygotować można orzeźwiający chłodnik, kisiel lub pudding. Mnie najbardziej smakuje nalewka, którą co roku produkuje moja mama. A jeśli chcemy cieszyć się smakiem czarnych porzeczek przez cały rok, warto zrobić owocowe zapasy na zimę. Zamrożone nie stracą cennych witamin, wciąż zachowując dużą ilość wartościowych składników. Oprócz samych owoców, w kuchni można również wykorzystywać liście porzeczek. Zawierają one olejek eteryczny, który używany jako przyprawa może całkowicie odmienić smak dania. 
 

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA.
 
 
ARCHIWUM DATA EMISJI
POSŁUCHAJ
JAGODY GOJI - FONTANNY MŁODOŚCI
RUKIEW WODNA - NAJZDROWSZE WARZYWO ŚWIATA 6 stycznia 2019
POMARAŃCZE - OWOCE ŚWIĄTECZNE 2 grudnia 2018
AWOKADO - GRUSZKA ALIGATORA 25 listopada 2018
PIGWA - LEPSZA NIŻ CYTRYNA 28 października 2018
DYNIA - KRÓLOWA JESIENI 21 października 2018
JEGOMOŚĆ CZOSNEK 14 października 2018
DOBRODZIEJSTWA IMBIRU 7 października 2018
....................................

 

.................

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: [email protected] / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ